Terasa u rodinných domů může plnit mnoho funkcí. Nejčastěji slouží jako posezení na čerstvém vzduchu a také se zde krásně bude v létě opalovat nebo jenom odpočívat. Terasa se hodí třeba i k sušení prádla nebo zde můžete pěstovat bylinky. Ať už je využití jakékoli, sloužit vám bude v případě, že je správně zhotovena. Terasu si můžete postavit i sami, jen musíte dodržovat doporučený postup.
A jak postupovat při stavbě terasy? Nejdříve musíte vyhloubit jámu o velikosti plánované terasy přibližně půl metru hluboké. Poté je na řadě usazení obrubníků po celém obvodu terasy. Pak můžete začít navážet štěrk. Štěrk zajišťuje správný odvod vody od dřevěných prken, které by voda mohla hodně brzy narušit. Po udusání štěrku se na rovnou plochu položí podkladové hranoly, ke kterým se připevňují samotná terasová prkna. Abyste co nejvíce prodloužili životnost terasy, pokládejte na hranoly distanční podložky pod terasová prkna. Podložky zamezují kontakt dřeva se dřevem, takže dřevo může po namočení rychle schnout. Další výhodou distančních podložek je to, že vymezují spáru mezi prkny a jejich speciální konstrukce umožňuje vylepšenou ventilaci. Pro standardní šířku prken budete na 1 m2 potřebovat přibližně 15 ks podložek. Montáž prken tak bude jednodušší a přesnější. Prkna se přivrtávají vždy dvěma vruty. Použitím nerezových terasových vrutů opět zvyšujete životnost terasy a předejdete poničení dřeva.
Nyní máte terasu téměř hotovu. Posledním krokem může a nemusí být ošetření dřeva. Mezi dřeva, která se nemusí povrchově upravovat, spadají terasy z modřínu nebo exotických dřevin. U použití modřínových prken však počítejte se změnou barvy do šeda. Exotické dřeviny seženete v několika odstínech, mají vysokou životnost, ale výroba terasy z těchto dřevin je poměrně nákladná. Pokud použijete smrkové nebo borovicové dřevo, pravidelné ošetřování vás nemine.