Jak všichni určitě víme, vysoký tlak je v dnešní době nejčastějším onemocněním cévního oběhu. Pokud zanedbáváme preventivní prohlídky, často o něm ani nevíme. Proto bychom se preventivně měli měřit doma.
K měření tlaku nám slouží spousta tlakoměrů, ze kterých si můžeme vybrat. Protože se jedná o přístroj, který sleduje naše zdraví, měli bychom při jeho výběru zaměřit na několik věcí.
· Způsob měření
· Délka manžety
· Frekvence měření
· Způsob napájení
· Počet uživatelů
· Cena tlakoměru
· Doplňkové funkce
Z lékařských ordinací známe klasické rtuťové nebo digitální. Protože rtuťové si už koupit nemůžeme, zaměříme se na ty digitální.
Digitální tlakoměrys manžetou jsou přizpůsobené k měření na paži nebo na zápěstí. Tlakoměry k měření na zápěstí jsou vhodné zejména pro cestování nebo pro sportovce. Pro běžné měření na doma jsou vhodnější tlakoměry s manžetou na paži. Jsou přesnější a mají lepší vybavení. Délku manžety vybíráme podle obvodu paže v centimetrech.
Tlakoměry jsou vhodné i pro pacientys arytmií. Tlakoměry mají napájení z alkalických baterií, ale při častějším používání je z ekonomických důvodů možné si přiobjednatadaptér pro napájení z elektrické sítě. Novinkou v této oblasti je solární napájení. Pokud bude tlakoměr používat více osob, je vhodné si vybrat tlakoměr s pamětí. Údaje z tlakoměru můžeme přenést do počítače a pomocí softwaru, který nám dodá výrobce tlakoměru, je vyhodnotit.
Při koupi bychom se neměli zajímat jen ocenu, ale také o to, jestli výrobek má certifikát. Vyšší cena nám nezaručí kvalitu a tlakoměr s certifikátem by měl odpovídat mezinárodním protokolům a měl by být znakem spolehlivosti.
Displej tlakoměruby měl být dobře čitelný a srozumitelný i pro starší osoby. Některý může být i posvícený nebo jeho barevné podsvícení může měnit barvu podle naměřených hodnot, což nám zjednoduší měření. Při koupi bychom měli mimo záruční list také obdržet i návod k užívání v rodném jazyce. Tam bychom se měli dočíst, jaké jsou zásady pro měření tlaku.